Procesja na Boże Ciało
Boże Ciało to jedno z najpopularniejszych polskich świąt, znane również jako uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa. Święto Bożego Ciała bez wątpienia należy do najbardziej uroczyście obchodzonych, a jego nieodłącznym elementem zawsze jest procesja.
Zwyczaj procesji Bożego Ciała wywodzi się z Kolonii w Niemczech. Boże Ciało w Polsce obchodzi się od roku 1320, a pierwsza procesja prawdopodobnie odbyła się w płockiej katedrze w XIV wieku.
Dawnym procesjom towarzyszyły odgrywane przy ołtarzach sceny z postaciami z Biblii. Ponadto śpiewano również pieśni i recytowano wiersze.
Warto też wspomnieć o znaczeniu, jakie miały dawniej kwiaty, zioła oraz gałązki, znajdujące się przy budowanych na procesję ołtarzach. Zbierane podczas uroczystości gałązki brzozy, według wierzeń, chroniły pola przed szkodnikami i chorobami.
W procesjach Bożego Ciała Polacy nadal chętnie uczestniczą, jednak nie ma co ukrywać, że to święto najpiękniej obchodzone jest na wsiach. Mieszkańcy wsi podchodzą do Bożego Ciała bardzo skrupulatnie i dbają o najmniejsze szczegóły.
Ponadto, w niektórych rejonach Polski, osoby uczestniczące w procesjach Bożego ciała, zakładają stroje ludowe.
www.3deko.waw.pl