Pająki ludowe

Pająki ludowe

Niegdyś niemal w każdej polskiej chacie, można było podziwiać pająki, podwieszane u sufitu. Pająki służyły głównie za ozdobę, jednak pełniły także funkcję żyrandoli.

Co ciekawe, ten staropolski zwyczaj jest wciąż kontynuowany, również przez młode osoby. Bardzo prawdopodobne, że pająki powstały jeszcze wcześniej niż wycinanki.

Do ich wykonywania używane były między innymi włóczki, słoma, pióra, strzępione płótna czy też fasola. W późniejszym okresie, a dokładniej na przełomie XIX i XX, kiedy pojawiła się bibuła i kolorowy papier, zaczęto tworzyć pająki właśnie z użyciem tego rodzaju materiałów.

Pająki umieszczano zwykle na środku sufitu, bądź też w świętym kącie. Wraz nadejściem Świąt Bożego Narodzenia wykonywało się nowe pająki i zawieszało je w miejsce starych.

Ludowe pająki nie były jednak jedynie dekoracją, symbolizowały również szczęście, nadchodzące w nowym roku. Pająki przybierały różne formy, choć do najczęściej spotykanych należały te, kształtem przypominające żyrandole lub składające się z kilku boków tarcze.